Przedstawiamy najczęściej powtarzające się Pytania


Litery wykonane na bazie neonu są traktowane obecnie jako styl retro. Proces produkcji neonów jest dużo bardziej skomplikowany i czasochłonny, a co za tym idzie droższy niż proces produkcji liter przestrzenny LED. Neony wykonywane są przez rzemieślników, którzy formują każdy kształt ręcznie wykorzysując do tego rurki szklane. Litery przestrzenne można wykonać za pomocą maszyn CNC. Dla przykładu front oraz tył wycinany jest za pomocą frezarki CNC, a boki można wyginać za pomocą gietarki CNC więc można w pełni zautomatyzować proces produkcji.

Litery wykonujemy na wiele sposobów, a samą technologię dobieramy do konkretnego produktu. Za przykład weźmiemy literę A wykonaną na bazie czcionki ARIAL - jedna będzie miała zastosowanie do wewnątrz, druga na zewnątrz. Wewnętrzną literę możemy wykonać z bokami z PCV twardego a front z plexi, gdyż nie będą na nią wpływać żadne niekorzystne warunki atmosferyczne. W przypadku wewnętrznych pomieszczeń mamy stałą temperaturę oraz wilgotność powietrza, które bezpośrednio nie wpływają na eksploatację liter. W przypadku zewnętrznej ekspozycji litery możemy wykonać z frontem plexi oraz bokami z aluminium. Z uwagi na zmienną temperaturę oraz wilgotność powietrza należy zastosować mniej rozkuczliwe materiały takie jak aluminium. Przy doborze kleju ważna jest również wielkość litery oraz powierzchnia. Dla przykładu litery wielkoformatowe muszą być wykonane z grubszej plexi lub z poliwęglanu litego.

Najbardziej potrzebną informacją jest jaki napis chcą Państwo wykonać. Jeśli posiadają Państwo projekt będzie to na pewno dodatkowym atutem przyśpieszającym wycenę. Kolejne informacje to kolory frontu oraz boku liter. Jeśli mają Państwo bardziej sprecyzowane wytyczne takie jak grubość liter oraz specyfikację techniczną to również prosimy o przesłnie ich w zapytaniu. Ostatnią dość istotną sprawą jest podanie czy litery mają być eksponowane na zewnętrzy czy wewnątrz.

Tak. Nasze produkty są odporne na zmienną temperaturę oraz zmienną wilgotność powietrza. Stosowane materiały pozwalają na ekspozycję w zakresie temperatur od -30 do + 50 stopni Celsjusza. Oświetlenie stosowane w naszych produktach posiada poziom ochrony IP 68, a więc pozwalają na zewnętrzną ekspozycję.

Jest wiele technik przyklejenia liter ze styroduru, a wszystko zależne jest od tego do czego dokładnie chcemy przykleić nasze litery. Jeśli będzie to mur należy oczyścić miejsce klejenia z pyłu oraz najlepiej zagruntować powierzchnię. Klej jaki polecamy to SOUDAL Classic - jest to klej montażowy bez rozpuszczalników. Najczęstszym błędem przy montażu liter ze styroduru to właśnie zastosowanie kleju na bazie rozpuszczalników, który topi styrodur. WAŻNE !! Stosujemy wyłącznie kleje wolne od rozpuszczalników - wiele producentów podaje to na opakowaniu. Jeśli montaż przeprowadza jest na ścianie z karton-gipsu to można zastosować taśmy dwustronne - jednak sprawdza się to w przypadku niedużych liter, wtedy polecamy taśmy akrylowe.

Kiedyś grubość liter miała cechy produkcyjne mianowicie umożliwiała odpowiednio daleko odsunąć lico od tyłu litery na którym znajdowało się źródło światła, aby nie było widać plam i kropek. Obecnie technologia pozwala na to, aby nawet litery 100cm wykonać przy grubości 6cm, wiąże się to z gęsto upakowanymi modułami LED, ale jest to do wykonania. Można przyjąć, że obecnie grubość stanowi jedynie walor estetyczny. Według nas litery wysokości 30cm powinny mieć grubość 8cm natomiast litery 100cm przynajmniej 10cm grubość. Jednak ten parametr jest możliwy do spersonalizowania, a my dobierzemy technikę oraz moduły tak, aby wszystko pracowało w 100% poprawnie.

Wiele producentów zapomina o odpowiednim doborze frontu. Plexi jest dostępne w kilku grubościach, kolorach ale co ważne również dostępne jest w dwóch procesach produkcji - są plexi ekstrudowane i wylewane. Nie będziemy się rozpisywać na temat opisu tych procesów jednak w skrócie opiszemy iż powinno się stosować plexi wylewaną gdyż jest dużo bardziej odporna niż plexi ekstrudowana na mechaniczne uszkodzenia oraz na wachania temperatury. Plexi białe dostępne jest też w kilku odmianach - przepuszczające 30% 50% 70% światła.